Salı, Mayıs 17, 2011

Şişçi Ramazan

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte Kaş-Antalya tarafına gidecekler için yol üstünde leziz bir mola yeri önereyim, Korkuteli’nde Şişçi Ramazan.Daha Büyük Görüntüle

Şişçi Ramazan, 1970 senesinde ilk olarak Antalya’da Ramazan Özalp tarafından açılmış, Korkuteli şubesi ise 1996’da faaliyete geçmiş. Ramazan bey mesleğini Korkuteli’nin ilk şiş köfte ustası Arap Yılmaz’dan öğrenmiş.


Şimdilerde Ramazan bey hayvancılık ve et üretimi ile ilgilenirken, oğlu Turgay Özalp Korkuteli’ndeki şubede, diğer 2 oğlu ise Antalya’daki merkezde işlerin başında duruyor.

Yemeğe önce leziz bir mercimek çorbası ile başlamakta yarar var, çorbanın yanında da bu yörelerin damak alışkanlığı acı yeşil biberlerden götürülebilir.


Şişçi Ramazan kendi etini kendi üretiyor, kıyma satır ile hazırlanıyor. Köftelerde sadece kuzu ve davar (erkek keçi) eti kullanılıyor. Köfte etinde tuz dışında başka baharat ve katkı malzemesi kullanılmıyor. Kuyruk yağı da konmuyor. Bana sorarsanız ete birazcık yağ koysalar lezzeti daha da artabilir ama sağlık açısından koyulmaması daha iyi tabii.


Köftenin yanında taze, söğüş domates ve yeşillik geliyor. İkram bol!


Ayrıca yöreye özgü tahinli piyaz da söylemelisiniz. Tahin, sirke ve yumurtalı bu piyaz herkese hitap etmeyebilir ama ben bayılıyorum.

Yemeğinizin yanında kremalı, yağlı harika ayrandan da kana kana içmeniz lazım. Tabii araba kullanacaksanız uykunuz gelebilir, ona dikkat J

Yemeğin ardından Korkuteli’ndeki Nur Pastanesi’ne de uğrayıp tütsülenmiş tadı olan sade dondurmasını ve %100 vişne tadı aldığınız vişneli dordurmasını denemenizi şiddetle tavsiye ederim.


8 yorum:

sohbet dedi ki...

çorbasına bitiyorum herkese tavsiye ederim

Adsız dedi ki...

nur pastanesi iyidir ama esas dondurmayı giğlide yemeliydinizz..korkuteliden geçen herkes bilir giğliyii..sabah geçersenizde dostlar börekçisinde antalyanın meşhur serpme böreğini mutlaka yiyin.. yer bulursanız..

evrim-idil dedi ki...

herseyi gectim ayran resmen agzimi sulandirdi.

biblogumuzeksikti.blogspot.com/

ilahiler dedi ki...

Çok güzelll cok begeniyorum mutlaka deneyin

Unknown dedi ki...

Burdur Şiş'i denediniz mi? Ama Burdur'da, sanayi içindeki Şişci Mustafa'da. Şişin asıl memleketi Burdur'dur. Kesinlikle tavsiye ederim. Burdur'a kadar giderseniz ceviz ezmesinide yemeden dönmeyin.

seolara dedi ki...

Paylaşımlarınız çok başarılı, sitenizi ilgiyle takip ediyorum..
cay-makineleri.com

seolara dedi ki...

Paylaşımlarınız çok başarılı, sitenizi ilgiyle takip ediyorum..
çay makinesi -
remtamutfak.net -
Döner Makinası -
çay kazanı -
çay makinası -
tost makinası -
ızgara -
endüstriyel mutfak

sohbet dedi ki...

Sohbet
Chat
Sohbet odaları
Sohbet siteleri