Pazar, Ağustos 17, 2008

Garajlar Kebapçısı

Mardin’in Münir Usta, Rıdo, Turistik Lokantası ve Cerciş Murat Konağı isimli kebapçı ve yöresel lokantalarını tanıttıktan sonra sıra geldi bir diğerlerine göre daha lokal esnaf kebapçısını tanıtmaya.
Mehmet Nayıroğlu Garajlar kebapçısını 1967’de önce açmış, yeri Mardin’in eski otogarında. Mekan basit ve küçük, dışarıdan pek albenisi yok ama cesaret edip girerseniz pişman olmazsınız. Mehmet bey, burayı oğulları Cesur ve Mahmut ile birlikte işletiyor. Mehmet beyin lakap ismi Mehmet Mecnun imiş, bu sebeple kartvizitinde de bu isme yer vermiş.

Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Kebabı Mardin işi ancak bu kebabın kökeni Halep’e deyanıyor. Bıçak kıymasından yapılıyor. Kıyamanın makine ile değil bıçak ile hazırlanması önemli. Ette kuzu ve süt danası kullanılıyor. Etin kaburga, kol, but ve kuyruk yağı kısımlarından hazırlanıyor, etlerin sinirleri alınıyor. Kebap çeşitleri temelde acılı ve acısız olarak ikiye ayrılıyor. Ancak isteğinize göre sarımsaklı, cevizli ya da fıstıklı da sipariş edebiliyorsunuz. Ben sarımsaklı kebabı denedim, tercihimden çok memnun kaldım. Kebap yanında sıcak yağlı pide ve közlenmiş biber ile servis ediliyor. Kebabın yanında sumaklı soğan ve salata da servis ediliyor. Bunlar ile birlikte fazlası ile doyuyorsunuz. Ve tabii kebabın yanında koyun yoğurdundan kendi yapımları ayrandan da içmeli. Ancak ayranı yöreye has tastan kaşıkla içmelisiniz! Garajlar kebapçısından ayrılırken hafızamıza Mehmet beyin bir sözü olan “Göz aldanır, mide aldanmaz”ı yazıyoruz.

6 yorum:

nikto dedi ki...

saol hakkı gene öğlen aklımızı başımızdan aldın bravo yani

MİY1988 dedi ki...

Bir Mardinli olarak tanıtımınız için teşekkürler.
Garajlar Kebabçısı kral kebabçıdır.Öyle eşli dostlu gidilecek bir yer değildir tabi ki.Sonuçta orası bir restoran değil,esnaf lokantasıdır.Dedelerinden kalma işi icra ediyorlar.Biraz araştırmışsanız,belki söylemişlerdir;Hasan Usta vardı bundan ta 20 yıl önce falan o akrabamızdı.Hala ama hala meşhur onun yaptığı kebaplar.Düşünüyorum da,bu lezzet böyle ucuz olmamalı.Aslında devletimizin gücü yetse de keşke şu gariban ustalara bir ödenek ayrılsa,hepsi markalaşsa,restorana dönüşse,hatta zincirler olsa falan filan ama zor işler bunlar. :)

Çok konuştum,bana müsade. ( :

Hakkı Dayı dedi ki...

Adana'nın, Antep'in, Urfa'nın, Siirt'in kebapçıları, büryancıları meşhur oldu ama Mardin'in ustaları halen keşfedilmeyi bekliyor!

Adsız dedi ki...

sevgili hakkı abi mardin içerisinde değilde şöyle söylüyeyim türkiye çapında mardin garajlar lokantasının yapmış olduğu bu kebabı başka yerde yemek mümkün değil belki salaş bir ortam ama hijyen ve temizliğe önem veren ve midesine düşkün tüm mardin de kendine ve midesine düşkün kişilerin uğrak yeri yani göz aldanabilir değilmi ama mide veya şu terimle söylersek damak asla yanılmaz. inanırmısınız bende orda yedim ve bir yabancı olarak çoğu illerde dolaştım ama mardin garajlar lokantası diyer değimle mecnun lokantasındaki zevki keyfi doyumu başka bir yerde bulamadım ellerinize sağlık kolunuza kuvvet bol kazançlar hayırlı işler mehmet cesurve mahmut nayıroğlu ustalar. bir de mehmet mecnun diğer oğlu selim usta sanada teşekür ederim .

Adsız dedi ki...

yaptığı kebaptan dolayı selim ustaya sonsuz teşekkürler.eline yüreğine sağlık.

Adsız dedi ki...

o kebaplar hep Selim ustanın marifeti eline koluna sağlık...